Przygotowujesz się do strzelania z łuku? W taki sposób będziesz do niego przygotowany

 
 
 

Infolinia: +421 917 961 386 (Pon - Pt 7:00 - 16:00)

 
 
Przebój dnia
31.01.2020Do końca zostaje jeszcze
 
 
 
Wprowadzenie > Najnowsze artykuły > Łuki/kusza > Przygotowujesz się do strzelania z łuku? W taki sposób będziesz do niego przygotowany
 

Przygotowujesz się do strzelania z łuku? W taki sposób będziesz do niego przygotowany

Czy jesteś zainteresowany łucznictwem? Zostań strzelcem takim, jak Robin Hood. Zapraszamy Cię do lektury, podpowiemy Ci jak wybrać łuk. Jest dla Ciebie bardziej odpowiedni łuk bloczkowy lub refleksyjny? Czego potrzebujesz? Jak zająć właściwą pozycję podczas strzelania? Zacznij czytać!

Łuk powstał w dawnych czasach. Niektóre źródła wspominają nawet XVI. wiek p.n.e., kiedy był używany przede wszystkim do łowienia oraz do walki. Obecnie jest używany jako urządzenie sportowe, łucznictwo nawet zostało dyscypliną olimpijską. Łucznictwo jest popularnym sportem wśród różnych generacji w różnych krajach. Łuki są zoptymalizowane dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Można z nich strzelać wewnątrz w halach lub na zewnątrz.

Podstawowe kryteria wyboru

Wybierając łuk należy zwrócić uwagę na długość i silę naciągu. Zanim zaczniesz wybieracz łuk, zdecyduj się, która strona będzie dla ciebie właściwa. Co to znaczy? Spróbuj, czy jest dla ciebie wygodniejsze celowanie prawym łub lewym okiem oraz którą ręką mocniej utrzymasz łuk i łatwiej naciągniesz cięciwę.

Następnie, jeśli chodzi o długość, spotkasz się z wielkim wyborem łuków. Niedoświadczoni łucznicy często wybierają łuk nieodpowiedniej i niewygodnej dla siebie długości. Jak więc odpowiednio dobrać łuk? Należy zmierzyć długość naciągu następującym sposobem: wyprostuj przed sobą pięść, wyobrażając sobie uchwyt łuku. Drugą ręką naciągnij cięciwę wyimaginowanego łuku do kości policzkowej lub ust. Odległość od środka pięści do ust to dokładna długość naciągu. Naciąg można określić również na podstawie twojego wzrostu. Osoby poniżej 165cm wybierają łuki o długości maksymalnie 64’’, dla wyższych osób bardziej odpowiadają łuki o długości powyżej 66’’.

Siła naciągu różni się w zależności od ogólnych zdolności siłowych łucznika.  Początkującym kobietom polecamy spróbować łuki o silę naciągu od 20lbs do 26 lbs, początkującym facetom łuki o silę naciągu od 28 lbs do 34 lbs. Jest bardzo ważne dowiedzieć się, czy jesteś w stanie strzelać wielokrotnie z tą samą silą i dokładnością. Jeśli wybierzesz zbyt silny łuk, twoje mięśnie zostaną szybciej zmęczone i strzelanie nie będzie takie dokładne. 

Łuk refleksyjny kontra łuk bloczkowy

Po zmierzeniu poprawnych danych już pewnie wiesz, jaki łuk planujesz sobie kupić. Przedstawiamy ci więc dwa rodzaje łuków, które znajdziesz w ofercie naszego e-shopu.

Łuki refleksyjne wykonane z trwałych i odpornych materiałów z ramionami z włókna szklanego gwarantującymi wystarczającą elastyczność sprawiają, że łuki można polecić początkującym łucznikom. Do wyboru są łuki o siłę od 10 lbs do 35 lbs, są więc odpowiednie dla każdej kategorii wiekowej.

Łuki bloczkowe, przynależące do najdokładniejszych łuków, są bardziej opracowane i jednocześnie stosunkowo łatwiejsze w obsłudze niż łuki refleksyjne. Są używane do celów sportowych oraz jako bronie myśliwskie. Ze względu na niższe wymagania fizyczne, przede wszystkim dzięki bloczkom, można podczas treningu dokładniej strzelać i zmniejszyć rozrzut strzał.

Sprzęt łuczniczy

Oprócz łuku, oczywiście będą ci potrzebne strzały. Wybierając, uważaj na parametry. Na podstawie opisu łuku, łatwo znajdziesz właściwe strzały. Potrzebne ci są również tarcze i maty. Tarcze / Tarcze łucznicze można kupić w postaci słomianej lub piankowej. Do wyboru są również wzmocnione specjalne torby z trwałej tkaniny. Do przenoszenia łuku możesz wykorzystać specjalną torbę. Jedną z najbardziej obciążonych części łuku jest cięciwa. Aby zapobiec sytuacjom, kiedy nie można z łuku korzystać  z powodu uszkodzenia lub rozerwania, polecamy kupić jedną lub dwie cięciwy zapasowe.

Właściwa pozycja podczas strzelania

Czy już posiadasz łuk, strzały oraz matę łuczniczą? Wystarczy już tylko wybiec na wolną przestrzeń, idealnie bez ludzi w twoim bliskim (ew. odleglejszym) otoczeniu. Pamiętaj o stabilnej pozycji podczas strzelania.

Ciało trzymaj prosto, nie przechylaj ani nie zachylaj się. Ramiona trzymaj w jednej płaszczyźnie i skręć się w bok. Cięciwę trzymaj w dominującej ręce dwoma lub trzema palcami. Umieść palce pod strzałę lub przytrzymaj ją między palcem środkowym i palcem wskazującym. Naciągnij rękę do wysokości ramiona w kierunku do twarzy. Nie skręcaj zbyt łokcia. Następnie umieść strzałę na grzbiecie ręki przed sobą. 

Jak zwiększyć celność? Powtarzaj ten sam cykl za pomocą punktów kotwiczących. Kiedy naciągniesz łuk, przyciągnij rękę do twarzy zawsze do tego samego miejsca – punktu kotwiczącego. Takie punkty to np. usta lub kość policzkowa. Każdy musi znaleźć swój punkt kotwiczący. Kiedy naciągasz łuk, zawsze wykorzystuj tą samą ilość palców w tej samej pozycji. Podczas strzelania staraj się celować w najmniejszy punkt na macie łuczniczej. Zachowaj spokój i oddychaj. Podczas wydechu otwórz palce i… Trafiłeś w cel?

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja