Kategorie
 
 
 
 
 

Przygotowujesz się do strzelania z łuku? W taki sposób będziesz do niego przygotowany

27. august 2019
Przygotowujesz się do strzelania z łuku? W taki sposób będziesz do niego przygotowany

Interesujesz się łucznictwem? Zostań czarodziejskim strzelcem jak Robin Hood. W tym krótkim poradniku podpowiemy Ci, jak wybrać łuk. Czy bardziej Ci odpowiada łuk bloczkowy czy refleksyjny? Co jest potrzebne do łucznictwa? A jaka jest prawidłowa pozycja ciała podczas strzelania? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Sam łuk powstał dawno temu. Niektóre źródła wspominają nawet o XVI wieku p. n. e. Wówczas był używany głównie do polowania na zwierzynę i do walki. Dziś jest używany również jako narzędzie sportowe, a łucznictwo stało się dyscypliną olimpijską. Jest to popularny sport dla wszystkich pokoleń i w różnych krajach. Na rynku można znaleźć łuki zoptymalizowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Możesz strzelać na zewnątrz i w pomieszczeniach w zadaszonych halach.

Podstawowe kryteria wyboru

Przy wyborze łuku najważniejsze czynniki to długość i siła naciągu. Zanim zaczniesz wybierać łuk, wybierz swoją priorytetową stronę. Co to znaczy? Spróbuj sprawdzić, czy lepiej celujesz prawym, czy lewym okiem, a także która ręka mocniej trzyma łuk i łatwiej napina cięciwę.

Następnie spotkasz się z dużym zakresem długości łuków. Niedoświadczeni łucznicy - początkujący często wybierają niewłaściwą i jednocześnie niewygodną długość. Jak więc prawidłowo wybrać? Zmierz długość naciągu. Wyciągnij przed siebie pięść, w której wyobrażasz sobie rękojeść łuku. Drugą ręką wykonaj ruch, jakbyś naciągał cięciwę wyimaginowanego łuku aż do kości policzkowej lub ust. Odległość od środka pięści do ust to dokładna długość naciągu. Naciąg można również określić w zależności od Twojego wzrostu. Osoby o wzroście poniżej 165 cm wybierają łuki do 64", a jeśli jesteś wyższy, bardziej będą pasować do Ciebie łuki o długości powyżej 66".

Siła naciągu różni się w zależności od Twoich ogólnych zdolności siłowych. Początkującym zaleca się wypróbowanie łuków o wydajności od 20 lbs do 26 lbs. Dla bardziej doświadczonych łuki o sile od 28 lbs do 34 lbs. Ważne jest, aby dowiedzieć się, czy jesteś w stanie strzelać wielokrotnie z taką samą siłą i celnością. Jeśli wybierzesz zbyt mocny łuk, Twoje mięśnie będą szybciej zmęczone, a strzelanie nie będzie celne przy kolejnych powtórzeniach.

Refleksyjny kontra bloczkowy łuk

Kiedy zmierzyłeś prawidłowo dane i wiesz, jaki rodzaj łuku chcesz, przedstawimy Ci dwa rodzaje łuków, które możesz znaleźć w naszym e-shopie.

Łuki refleksyjne wykonane są z trwałych i wytrzymałych materiałów. Ramiona z włókna szklanego gwarantują wystarczającą elastyczność i możemy je polecić także młodym, początkującym łucznikom. Masz do wyboru łuki o sile od 10 lbs do 35 lbs, więc zdecydowanie coś wybierzesz dla siebie, obojętnie, ile masz lat.

Bardziej wyrafinowane i jednocześnie relatywnie łatwiejsze do obsługi są łuki bloczkowe, które należą do najcelniejszych łuków. Wykorzystywane są jako sprzęt sportowy, a także jako broń myśliwska. Ze względu na mniejsze wymagania fizyczne, głównie dzięki bloczkom, po krótkim treningu można strzelać znacznie celniej i zmniejszyć rozrzut strzał.

Sprzęt łuczniczy

Oprócz łuku będziesz oczywiście potrzebował również wielu strzał. Przy wyborze zwróć uwagę na parametry, ale zgodnie z charakterystyką łuku powinieneś bez problemu znaleźć odpowiednie strzały. Następnie potrzebujesz matę łuczniczą z tarczą. Możesz kupić maty łucznicze słomiane lub piankowe. Możesz także wybierać spośród specjalnych toreb celowniczych wykonanych z mocnej tkaniny i wzmocnienia. Do przenoszenia łuku dobrze sprawdzi się specjalistyczna torba. Jedną z najbardziej obciążonych części łuku jest cięciwa. Dlatego zalecamy posiadanie jednej lub dwóch zapasowych cięciw, aby nie utracić funkcjonalności łuku w wyniku jego uszkodzenia lub złamania.

Prawidłowa pozycja ciała podczas strzelania

Masz łuk, strzały i cel? Wystarczy, że pobiegniesz w wolne i czyste miejsce, najlepiej bez ludzi w najbliższym (nawet dalszym) sąsiedztwie i spróbujesz trafić w cel. Pamiętaj o stabilnej pozycji ciała.

Trzymaj ciało prosto, więc nie pochylaj się w tył ani nie pochylaj do przodu w kierunku łuku. Trzymaj ramiona prosto i obracaj się na boki. Chwyć cięciwę dominującą ręką dwoma lub trzema palcami. Umieść palce pod strzałką lub przytrzymaj ją między palcem środkowym i wskazującym. Wyciągnij rękę na wysokości barków w kierunku twarzy. Nie obracaj łokcia zbyt mocno. Następnie umieść strzałę na tył dłoni przed sobą.

Jak zwiększyć celność strzelania? Powtórz ten sam cykl, używając punktów zaczepienia. Kiedy napinasz łuk, zawsze zbliżaj rękę do twarzy w tym samym miejscu = punkt zaczepienia. Mogą to być na przykład usta lub kość policzkowa. Każdy musi znaleźć swój własny punkt zaczepienia. Podczas naciągania łuku zawsze używaj tej samej liczby palców w tej samej pozycji. Podczas strzelania staraj się celować w jak najmniejszy punkt na tarczy. Uspokój się i oddychaj. Z wydechem otwórz palce i... Trafiłeś? :)

 
avatar
Paťo

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať aké IBS by mohol mať môj drevený luk, ktorý má dostrel cca. 120-150m?

...
avatar
AFG.SK

Dobrý deň, tak to sa takto nedá naozaj odhadnúť, nakoľko odpor náťahu priamoúmerne nesúvisí s rýchlosťou šípu a s dostrelom.

...

Dołącz komentarz

...

Dodaj odpowiedź na komentarz:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja