Broń śrutowa | AFG.pl

 
 
 

Infolinia: +421 917 961 386 (Pon - Pt 7:00 - 16:00)

 
 
Przebój dnia
15.02.2020Do końca zostaje jeszcze
 
 
Reklamné okno
 
 
Prečo nakúpiť u nás?

darčeky k nákupui

Prezenty do zakupu

 

Vernostný program

Program lojalnościowy

 

Zľavový kupón

Kupon rabatowy

Zarejestruj się i uzyskaj rabat 5%

Máte otázky

Masz pytanie?

Nie wahaj się z nami skontaktować

 
 
 
 
Ceny
Producent
Filtruj produkty według producentów
Dostępność
Filtruj według dostępności produktu
 
 
Ważne informacje
 
 
Wybierz sobie z oferty

Akcesoria (30)


Broń śrutowa

Klasyfikować:
Pokaż #:
 
Na stránke AFG.sk nájdete aj Brokovnica Broklin Arms HP-9 12/76. Prezrite si našu širokú ponuku!
Dostępność od
W magazynie: 1
Termin dostawy: w magazynie
BR004
1.651,00 zł
Niestety, produkt nie jest sprzedawany w danym kraju.
Na stronie AFG-obrona.pl znajdziecie Państwo również Dubeltówka Norinco JW2000 12/70. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą!
Dostępność od
W magazynie: 1
Termin dostawy: w magazynie
BR003
1.720,00 zł
Niestety, produkt nie jest sprzedawany w danym kraju.
Na stronie AFG-obrona.pl znajdziecie Państwo również Strzelba Norinco Winchester 1887, Lever Action, kal. 12/70. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą!
Dostępność od
W magazynie: 2
Termin dostawy: w magazynie
BR002
2.269,00 zł
Niestety, produkt nie jest sprzedawany w danym kraju.
Ładnie przetwarzane shotgun ładowane przesuwając przesuwne blacha czołowa (pump-action System). Sprzedaż tylko na pozwolenie na broń!
Dostępność od
Obecnie niedostępne
Termin dostawy: chwilowo niedostępny
BR001
2.680,00 zł
Niestety, produkt nie jest sprzedawany w danym kraju.
 
 
Dubeltówka

Strzelby są polowania i sportowych pistolety. Strzelaj głównie masowe fotografowanie. Masz jeden lub więcej głównych gładkolufowej. Oferujemy Państwu strzelbą od znanego producenta Norinco . Znajdziesz tu również duży wybór akcesoriów do broni tego typu.

 
 

Broń śrutowa

Broń śrutowa jest stosowana przede wszystkim jako broń myśliwska i sportowa, ale może mieć też charakter bojowy i być wykorzystywana przez służby mundurowe. To ręczna broń palna, nabijana śrutem. Pod względem konstrukcyjnym można wyróżnić broń jednolufową, dwulufową (najczęściej stosowana), a nawet trzylufową. Strzelba śrutowa składa się z czterech zasadniczych części: lufy, osady, baskili i czółenka oraz drobnego wyposażenia, jak klamra i pas.

Ze względu na ułożenie luf broń śrutową dzielimy na:

- Jednolufową (tzw. pojedynki) – jednostrzałowe śrutówki o pojedynczej lufie odpowiednie zwłaszcza na dłuższe wędrówki z bronią. Dzięki prostej i lekkiej konstrukcji łatwo je przenosić.

- Dubeltówkę – broń o dwóch lufach ułożonych równolegle obok siebie. Dubeltówka to klasyczna strzelba myśliwska.

- Nadlufkę (inaczej bok) – broń o dwóch lufach, jednakże lufy są tu ułożone pionowo, jedna nad drugą. Jest to broń o podobnych właściwościach, co dubeltówka; wybór między poziomym a pionowym układem luf zależy przede wszystkim od osobistych preferencji.

- Trójlufkę (drylingi) – broń o lufach ułożonych w układzie trójkątnym. Jest to broń niezwykle skuteczna, jednak rzadko dostępna, wadą tego typu broni jest jej niepraktyczny ciężar.

Broń śrutową można podzielić również ze względu na sposób ładowania na:

- Jednostrzałową

Powtarzalną – chodzi o broń nieautomatyczną, gdzie przeładowanie przed każdym wystrzałem odbywa się ręcznie (bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny również dla laika)

- Samopowtarzalną – najczęściej z magazynkiem na 3-8 naboi

Historia broni śrutowej

Broń śrutowa zasłynęła swoją „bezkompromisowością” przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i można ją tam dziś spotkać w prawie każdym domu. Strzelby śrutowe wysunęły się na pierwszy plan podczas amerykańskich wojen domowych. Początkowo korzystali z nich strażnicy porządku, by wymusić odpowiedni posłuch i należny im szacunek. Jak nietrudno się domyślić, broń ta nadawała się do tego idealnie. W późniejszych latach, gdy Amerykę zalała fala sycylijskich mafiosów, strzelby odegrały niemałą rolę podczas licznych i krwawych strzelanin. Wspomniani gangsterzy dodatkowo stosowali specjalne naboje zawierające mieszankę przypraw, które powodowały jeszcze większy ból u ofiar. Od tego czasu zaczęto korzystać z broni śrutowej –jako broni o szerokim zastosowaniu – w wojsku i policji. Broń ta służy do realizacji zadań osłonowych, może też pomóc w otwarciu drzwi siłą.

Kalibry broni śrutowej

Oznaczenie kalibru broni śrutowej różni się od oznaczeń innych typów broni. W przypadku większości broni kaliber 12 oznacza, że lufa ma średnicę 12 mm. W przypadku broni śrutowej obowiązuje zależność odwrotna – im liczba jest większa, tym średnica lufy mniejsza. Kaliber oznacza, ile pocisków kulistych można odlać z funta ołowiu, np. w przypadku broni kaliber 16 z funta ołowiu można odlać 16 jednakowych kul. Tak obliczony kaliber bywa też jednak przeliczany na mm, by można się było łatwiej orientować w poszczególnych wartościach. Najpopularniejszy kaliber to 12, odpowiada on lufie o średnicy 18,2 mm. Oprócz tej liczby przy oznaczeniu kalibru będzie na pewno jeszcze jedna, np. 12/70 – ta liczba oznacza długość komory nabojowej podaną w mm.

Wybierając odpowiednią broń śrutową, należy również zwrócić uwagę, jakie ma pokrycie, czyli jakie jest rozproszenie śrutu. Mierzy się je w następujący sposób: śrut o średnicy 3,5 mm wystrzeli się na odległość 35 metrów i wokół środka celu oznaczy obszar o średnicy 75 mm; następnie należy policzyć punkty trafione wewnątrz tego okręgu i podzielić przez całkowitą liczbę wystrzelonego śrutu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja