Środki obronne - ciekawostki

 
 
 

Infolinia: +421 917 961 386 (Pon - Pt 7:00 - 16:00)

 
 
Przebój dnia
15.02.2020Do końca zostaje jeszcze
 
 
Reklamné okno
 
 
 
Wprowadzenie > Środki obronne - ciekawostki
 
Ważne informacje
 
 

6 Najpiękniejsze aktorki broni z dużym ekranie

Do podstawowych rodzajów naszych produktów należą środki obrony osobistej typu:

  • gaz obronny
  • paralizator elektryczny
  • pałka teleskopowa
  • kajdanki, pałki i inne

Użycie środków obrony osobistej wobec drugiej osoby nie kończy się śmiercią ani poważnym urazem, nie dochodzi także z reguły do trwałych uszczerbków na zdrowiu. Przypadki omyłkowego lub przypadkowego użycia, a także wykorzystania niezgodnego z prawem, nie są tragiczne w skutkach dla osób uczestniczących. Posiadanie środków obrony osobistej nie jest ograniczone przepisami prawnymi. Ich zakup jest dozwolony bez ograniczeń po ukończeniu 18. roku życia.

Środki obrony osobistej i ich zalety

  • Ich waga i rozmiar są niewielkie w porównaniu z innymi środkami, co pozwala na ich bezproblemowe noszenie przy sobie, na przykład w kieszeni lub torebce.
  • Środki obrony osobistej oraz ich obsługa i sposób użycia są znacznie łatwiejsze niż uczęszczanie na długotrwające kursy samoobrony.
  • W przypadku przejęcia tych środków przez napastnika, osoba zaatakowana znajduje się w odpowiednio mniejszym niebezpieczeństwie, niż w wypadku wykorzystania do obrony np. noża.

Środki obrony osobistej i ich wady 

  • Mały zasięg paralizatorów (do 3 metrów).
  • Niższa skuteczność niż w przypadku użycia zwykłej broni, w szczególności przeciwko wyjątkowo odpornym osobnikom, lub osobom pod silnym wpływem alkoholu lub narkotyków.

Niektóre z wyżej wymienionych wad można jednak do pewnego stopnia ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiedniej taktyki i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Środki obrony osobistej i ich wybór


W podjęciu decyzji mogą być pomocne cechy produktu, jak również indywidualne preferencje użytkownika.
W przypadku wyboru konkretnego środka obrony osobistej, należy liczyć się z tym, że produkt sam w sobie nie zapewnia bezpieczeństwa. Ważnym czynnikiem wpływającym na poziom bezpieczeństwa w miejscu publicznym jest przede wszystkim wspomniana już strategia działania w sytuacji kryzysowej. Oznacza to optymalne wykorzystanie głównych zalet produktu oraz sposób użycia, który w największym stopniu eliminuje jego ewentualne wady.

Środki obrony osobistej - gaz obronny


Środki obrony osobistej - gazy obronne, tzw. łzawiące, wykorzystywane również przez policję oraz pozostałe służby porządkowe na całym świecie, należą do najobszerniejszej kategorii środków samoobrony. Ich dużą zaletą jest przystępna cena oraz rozmiar pozwalający na stałe noszenie przy sobie. Zapewnia to rzeczywistą możliwość posiadania ich zawsze pod ręką. Ich wielkość zależy od pożądanej objętości, która wpływa na stężenie uwalnianej dawki oraz na możliwą ilość powtórzeń przy użyciu w sytuacji zagrożenia. W praktyce objętość pojemnika waha się od 15 ml do 40ml, czasami dochodzi do 63ml. Nawet małe opakowanie jest wystarczające, jednak dla bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia bardziej polecane są większe objętości. W przypadku intensywnego wykorzystania, zaleca się zastąpić użyty pojemnik nowym. Oszczędność nie jest w tej sytuacji wskazana. Środki obrony osobistej oraz ich termin przydatności są określone przez producenta (zazwyczaj 2 do 3 lat, w zależności od rodzaju środka). Zalecane jest regularne zastępowanie produktu nowym, ponieważ skład chemiczny oraz uszczelka wentylu mogą z upływem czasu stracić swoje właściwości.
Zazwyczaj w skład wchodzi substancja paraliżująca, która powoduje czasowy paraliż funkcji wzroku, błony śluzowej oraz układu oddechowego. Popularne obecnie jest wykorzystywanie wyciągu z pieprzu cayenne (gatunek wyjątkowo ostrej papryki), oznaczonego jako spray OC (oleoresin capsicum), który jest niezwykle skuteczny również w przypadku wyjątkowo odpornych przeciwników. Człowiek, który znajduje się w polu rażenia, odczuwa nieznośne pieczenie oczu oraz błony śluzowej. Nawet w przypadku niewielkiej dawki substancji, występuje uczucie duszności. Działanie środka ustępuje po kilku minutach (maksymalnie w ciągu 30 minut). Środki obrony osobistej - spray typu OC występuje w dwóch podstawowych wersjach, różniących się sposobem aplikacji.

Typ "OC" (Nato-American, Anti Dog, Ko-Pepper), albo "płynna strzała"


Typ "OC" jest standardową wersją produktu. Zaletą produktu jest większe pole rażenia, dzięki czemu nie jest konieczne dokładne celowanie. Główną wadą może być występujące w skrajnych przypadkach porażenie samego użytkownika lub osób trzecich, na przykład w przypadku użycia pod wiatr lub w zamkniętej przestrzeni (środki komunikacji miejskiej itd.) Zalecaną strategią działania w przypadku wykorzystania sprayu "OC" jest ucieczka, przy czym należy rozpytać środek za siebie, bez celowania. W ten sposób napastnik znajdzie się w skażonej przestrzeni, jeżeli będzie usiłował ścigać albo zaatakować użytkownika gazu.
Typ "płynna strzała" jest pozbawiony powyższych wad. Ryzyko użycia gazu pod wiatr jest minimalne, w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wykorzystanie gazu w pomieszczeniu. Przy naciśnięciu przycisku uwalniany jest długi i intensywny strumień, który można skierować bezpośrednio na przeciwnika. Długość strumienia (w zależności od wielkości pojemnika, 2-4m) umożliwia utrzymanie większego dystansu od napastnika. Potrzebne jest jednak dokładne wycelowanie w głowę przeciwnika, konieczne jest więc stanięcie z nim twarzą w twarz, co wymaga odwagi.

Środki obrony osobistej - świadome wykorzystanie


Do wykorzystania w celu obrony koniecznej, należy pamiętać o następujących zasadach:
Środki obronne - gaz znajdujący się głęboko w torebce, nie będzie pomocny w sytuacji zagrożenia.
Jeżeli mają Państwo znaleźć się w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, należy przygotować gaz i trzymać go w ręce w kieszeni albo za plecami (tak, aby nie był widoczny, zwłaszcza wieczorem).
Skuteczność zastosowania wynika przede wszystkim z elementu zaskoczenia, dlatego nie należy grozić przeciwnikowi życiem gazu (przeciwnik może zasłonić oczy i zaatakować w ten sposób) i wybrać odpowiedni moment (np. udać próbę ucieczki, po czym odwrócić się szybko i trafić w odsłoniętą twarz przeciwnika). Po unieszkodliwieniu przeciwnika, nie należy czekać na jego reakcję, tylko oddalić się jak najszybciej z miejsca zdarzenia i z bezpiecznego miejsca zadzwonić po patrol policji. Środki obronne - gazy OC są też skuteczne w przypadku spotkania z agresywnym psem albo innym zwierzęciem. W związku z wyjątkowo czułym węchem zwierząt, użycie gazu jest bardzo skuteczne.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja