Kategorie
 
 
 
 
 

Crosman 1077 kontra Ruger 10/22

25. listopada 2022
Crosman 1077 kontra Ruger 10/22

Znane wiatrówki zasilane nabojem o zawartości 12 g CO2, które już na pierwszy rzut oka mają wiele wspólnego. Są podobnej wielkości, podobnej wagi, posiadają magazynki, podobne kolby, ale mają również kilka mniejszych lub większych różnic. Produkcję jednej z nich pokrywają Stany Zjednoczone Ameryki, produkcję drugiej Niemcy. Przyjrzymy się razem ich podstawowym cechom i szczegółom różnic między nimi.

CROSMAN 1077

Amerykańska marka Crosman w przeszłości zaczynała swoją działalność tylko jako importer tanich wiatrówek z Chin do USA, ale stopniowo rozwinęła własną produkcję wiatrówek. Obecnie w jej ofercie znajduje się wiele różnych modeli wiatrówek, które są od lat bardzo popularne. Model 1077 już długo stanowi w ofercie tej marki jeden ze stałych elementów. Do broni ładuje się śrut diabolo o kalibrze 4.5 mm (.177). Posiada magazynek o pojemności 12 śrucin diabolo. Broń jest zasilana jednym nabojem o zawartości 12 g CO2. Energia pocisku wynosi do 7.50 dżuli, producent podaje, że prędkość wylotowa standardowej ołowianej śruciny diabolo może osiągnąć do 190 m/s. Długość całkowita wiatrówki: 940 mm, długość lufy rowkowanej: 453 mm i waga: 1 680 g.

RUGER 10/22

Niemiecka firma UMAREX GmbH & Co. KG to niewątpliwie jeden z największych producentów broni w wolnej sprzedaży na świecie. Produkuje również licencjonowane repliki marki RUGER. Broń marki RUGER model 10/22 jest w rzeczywistości karabinem małokalibrowym. Cyfra 10 oznacza standardową pojemność magazynku i cyfra 22 kaliber .22 Long Rifle. W tym przypadku jest to jednak replika w postaci wiatrówki o kalibrze 4.5 mm (.177), która jest zasilana przez dwa naboje o zawartości 12 g CO2. Broń jest wyposażona w magazynek o pojemności 10 śrucin diabolo. Energia pocisku wynosi do 7.50 dżuli. Producent podaje, że prędkość wylotowa może osiągnąć do 175 m/s. Długość całkowita wiatrówki: 945 mm, długość lufy rowkowanej: 495 mm i waga: 2 046 g.

RÓŻNICE

Kolba jest na pierwszy rzut oka bardzo podobna. Ma podobny kształt i długość. Różni się jednak jakością tworzywa sztucznego oraz czarnym kolorem, wyraźnie na korzyść modelu RUGER 10/22, którego kolba jest wyposażona w element przygotowawczy do mocowania paska nośnego. Jeśli chodzi o kształt kolby, to nic zasadniczo nie stoi na przeszkodzie, aby obie wiatrówki mogły być obsługiwane przez praworęcznych i leworęcznych użytkowników.

Model RUGER 10/22 jest zasilany przez dwa naboje, przy czym producent podaje, że ich wytrzymałość to 90 strzałów.  Naboje ładuje się do kolby. Jeden nabój, który zasila broń Crosman 1077, wytrzyma do 50 strzałów i jest ładowany do magazynku pod lufą.  

Ruger 10/22 posiada magazynek o pojemności 10 śrucin diabolo, Crosman 1077 oferuje jednak pojemność 12 śrucin diabolo o kalibrze 4,5mm (.177). W obu przypadkach opakowanie zawiera jeden magazynek. Magazynek wkładany jest do obu karabinów z dolnej strony za pośrednictwem nośnika magazynka.

Zaletą modelu Crosman 1077 jest możliwość natychmiastowego zainstalowania lunety celowniczej z montażem o szerokości 11 mm. Jeśli chcesz zainstalować lunetę celowniczą do modelu RUGER 10/22, będziesz potrzebował oryginalnego montażu przeznaczonego do oryginalnego karabinu małokalibrowego RUGER 10/22, który przykręca się bezpośrednio do broni (dziurki do śrub z gwintami są już przygotowane na broni) lub należy zaadaptować jedną z powszechnie oferowanych na rynku uniwersalnych listew montażowych.   

Crosman 1077 posiada muszkę światłowodową i przeziernik z możliwością regulacji na wysokość i w kierunku stron. RUGER 10/22 nie posiada muszki światłowodowej i przeziernik można regulować tylko na wysokość.

Oba modele działają w trybie półautomatycznym, więc wystarczy nacisnąć spust i padają strzały. Bezpiecznik jest w obu przypadkach wbudowany w osłonę spustu. Ciekawostką modelu RUGER 10/22 jest możliwość skrócenia ruchu spustu przed jego naciśnięciem za pomocą bocznej dźwigni.  

Zainteresuje Cię również wydajność tych wiatrówek. Jak to zwykle bywa w rzeczywistości, producenci podają w przypadku prędkości wylotowej bardzo optymistyczne cyfry i zwykle nie podają wagi śruciny diabolo, z jaką mierzone są te optymistyczne wartości. Przeprowadziliśmy więc kilka pomiarów za pośrednictwem chronometru, aby poznać rzeczywistość, używając śruciny diabolo marki GAMO Model Pro Match o wadze 0.49g. Test przeprowadzono na zewnątrz w temperaturze 15 °C. Osiągnęliśmy następujące wartości:

  • Crosman 1077 (prędkość): średnia wartość 145 m/s, najwyższa zmierzona wartość 160 m/s
  • RUGER 10/22 (prędkość): średnia wartość 155 m/s, najwyższa zmierzona wartość 170 m/s
  • Crosman 1077 (energia): średnia wartość 5.30 J, najwyższa zmierzona wartość 6.30 J
  • RUGER 10/22 (energia): średnia wartość 5.90 J, najwyższa zmierzona wartość 7.10 J

Można więc stwierdzić, że model RUGER 10/22 jest nieco mocniejszy, ale nie wpływa to znacząco na celność w porównaniu z konkurentem marki Crosman. Gdybyśmy chcieli osiągnąć optymistyczną wartość określoną przez producenta 190 m/s w przypadku modelu Crosman 1077, musielibyśmy wykonać test śruciną o wadze około 0.35 g, która jest jednak zbyt lekka do strzelania do celu.

Decydującym czynnikiem przy wyborze między tymi karabinami może być dla wielu cena. RUGER 10/22 jest o około 50% droższy niż Crosman 1077. Powodem jest głównie bardziej precyzyjne wykonanie i fakt, że RUGER 10/22 jest oficjalną repliką, która jest zawsze droższa niż broń, która nie jest repliką żadnego oryginalnego modelu lub jest tylko imitacją. Tak, czy inaczej, jeśli chodzi o właściwości strzeleckie, to podobne karabiny i jakikolwiek wybierzesz, nie podejmiesz złej decyzji.

 
zbdrariI

1

...
zbdrariI

1

...

Dołącz komentarz

...

Dodaj odpowiedź na komentarz:

... Anuluj
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja