Z odpowiednio dobraną lunetą celowniczą jesteś bliżej sukcesu!

 
 
 

Infolinia: +421 917 961 386 (Pon - Pt 7:00 - 16:00)

 
 
Przebój dnia
31.01.2020Do końca zostaje jeszcze
 
 
 
Wprowadzenie > Najnowsze artykuły > Optyka > Z odpowiednio dobraną lunetą celowniczą jesteś bliżej sukcesu!
 

Z odpowiednio dobraną lunetą celowniczą jesteś bliżej sukcesu!

Czy już uzyskałeś pozwolenie na broń i wybrałeś broń? Czy same celowniki będą wystarczające do skutecznego i dokładnego strzelania? Pewnie, że nie! Aby udoskonalić funkcjonowanie broni można zainstalować do niej dodatkowo różne elementy. Ludzie inwestujący większe środki finansowe do broni o wysokiej jakości, powinni myśleć również o odpowiedniej lunecie celowniczej. Ta, często niedoceniana, część broni, może wyraźnie pomóc w dokładniejszym i szybszym strzelaniu.

Zacznijmy więc po kolei

Jeśli jesteś świątecznym lub początkującym strzelcem, poproś bardziej doświadczonych kolegów o pomoc, kiedy wybierasz lunetę celowniczą. W tym artykule postaramy się doradzić ci oraz wyjaśnić, jaka luneta celownicza nadaje się do jakiego strzelania. Opowiadanie na ten temat zaczniemy od podstawowego oznaczenia lunety celowniczej. W naszym e-shopie oferujemy np. lunetę celowniczą Norconia 3-9x40.

Norconia to nazwa producenta, nr 3-9x oznaczają zoom, nr 40 znów średnice obiektywu. W sumie te trzy oznaczenia określają do jakiego celu dokładnie można lunetę celowniczą wykorzystać.

Zoom

Opcje powiększenia różnią się w zależności od poszczególnej lunety celowniczej i wyraźnie oddziaływają  na celność podczas strzelania przede wszystkim na większe odległości. W zasadzie możemy odróżnić dwie wersje lunet celowniczych: ze stałym zoomem – wykorzystują ich głównie snajperzy lub z regulowanym zoomem, np. wyżej wspomniana luneta celownicza Norconia 3-9x40.  Trzykrotne powiększenie można wykorzystać podczas strzelania na bliskie cele. Dyskretny zoom pozwala na przegląd szerszego otoczenia.  Zakres zoomu 3-9x jednocześnie określa górną granicę powiększenia.

9-krotny zoom  w porównaniu do 3-krotnego oferuje bardziej komfortowe  i dokładniejsze strzelanie na większe odległości. Celowo wybraliśmy jako przykład tę lunetę celowniczą, ponieważ zoom 3-9x jest najbardziej wykorzystywany podczas polowania na zwierzęta leśne, gwarantuje wysokiej jakości strzelanie na bliskie i odległe cele oraz jest bardzo  popularny wśród graczy airsoftowych. 

Zoom powyżej 15x można wykorzystać przede wszystkim podczas strzelania na najdłuższe odległości, ale konieczne jest ustabilizowanie broni i unikanie niepożądanych ruchów. Każdy, nawet najmniejszy, ruch, z powodu dłuższej trajektorii lotu pocisku, doprowadzi do ominięcia celu. Na dokładność strzelania oczywiście wpływa wiatr, fale cieplne oraz czystość lufy. Zawsze musisz myśleć również o krzywę balistycznej. Podczas powiększania obowiązuje zasada: im większy zoom, tym mniejsza transmisja światła.

Średnica obiektywu

Drugie oznaczenie z opisu urządzenia, nr, oznacza średnicę obiektywu w milimetrach. Określa pole widzenia strzelającego i oddziaływa na to, co widzi strzelec, oprócz obiektu, na który celuje. Obowiązuje zasada: im większa średnica obiektywu, tym lepsza transmisja światła podczas powiększania. Średnica obiektywu od 30mm do 50mm powinna być w naszych warunkach wystarczająca, również pod względem przepuszczalności światła.

Na co musisz uważać  

Jeśli na podstawie pierwotnych informacji wybrałeś dla siebie najbardziej odpowiedną lunetę celowniczą, sprawdź na wszelki wypadek inne parametry, wpływające na funkcjonalność urządzenia. 
Np. tubus, który może być wykonany z różnych materiałów. Uwaga, niektóre materiały są lśniące, więc ujawnią twoją obecność w lesie! Ponadto długość tubusu wpływa na przepuszczalność światła.

Paralaksa, oznaczona jako SF (Side Focus) lub AO (Adjustable Objective), służy do zaostrzenia obrazu, pomaga lepiej celować.  Oś celowa jest poważnym wskaźnikiem. Określa punkt, w który chcesz trafić. Najlepiej, jeśli producent umieścił ją w drugiej płaszczyźnie ogniskowej, ew. dodatkowo dołączył podświetlenie. Jakość oraz opracowanie optyki i mechaniki (razem z dobrą i intuicyjną obsługą) są niezbędnym aspektem podczas wyboru lunety celowniczej.

Klasyfikacja lunet celowniczych

Biegowe lunety celownicze

Priorytetowo są przeznaczone do celów ruchomych i na krótsze odległości do 100m pod warunkiem dobrze oświetlonego środowiska. Charakteryzują się brakiem lub minimalnym powiększeniem i wielkim polem widzenia, ważnym do znalezienia celu w krótkim czasie. Lunety celownicze w tej kategorii to np. lunety z oznaczeniem 1-4x22, 1-5x24, 1-6x24.

Lunety celownicze do strzelania z ambon myśliwskich

Lunety celownicze ze stabilnym zoomem od 6x do 8x wykorzystują głównie myśliwi na odległość do 200m. Małe pole widzenia minimalizuje widoczność otoczenia i w wypadku ruchomego celu jest trudniej śledzić za nim i trafić go. Jednak w wypadku nieruchomych celów gwarantuje większą celność i w rękach doświadczonego strzelca prawie stuprocentowy sukces. Lunety celownicze w tej kategorii to np. lunety z oznaczeniem 7x50, 7x56, 8x56.

Uniwersalne lunety celownicze

Są to przede wszystkim lunety celownicze ze zmiennym zoomem, regulowalnym za pomocą wirowania części znajdującej się na tubusie. Najczęściej są produkowane lunety celownicze z zoomem 3-9x. Im wyższy poziom powiększenia, tym ma luneta celownicza szersze zastosowanie. Wszechstronność ta zapewnia nawet na małą odległość doskonałą widoczność, na średnią odległość wystarczającą jasność i przy wykorzystaniu wielkiego powiększenia gwarantuje znów lepsze warunki do strzelania na odległe cele. Lunety celownicze w tej kategorii to np. lunety z oznaczeniem 3-9x50, 2-12x50, 3-12x56, 3-18x50, 4-20x56.

Wniosek

W wypadku strzelania na krótką odległość do 20m, nie jest potrzebne użyć lunetę celowniczą. Jeśli chcesz mieć pewność dokładnego strzelania nawet na krótką odległość, polecamy wykorzystanie małego zoomu stałego. Czy strzelasz do różnych celów na różne odległości? Właśnie będzie ci pasować regulowalny zoom. Na długie odległości potrzebny ci będzie regulowalny zoom (z największym powiększeniem) lub stały zoom (z wysokim powiększeniem).

Zalecamy zastosowanie bezpiecznie mocujących elementów montażowych o najwyższej jakości. W wypadku, że luneta celownicza jest dla ciebie za wielka i uważasz, że za mało ją wykorzystasz podczas strzelania na krótkie odległości, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kolimatorów.

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja