Co robić, gdy spotkasz niedźwiedzia?

 
 
 

Infolinia: +421 917 961 386 (Pon - Pt 7:00 - 16:00)

 
 
Przebój dnia
31.01.2020Do końca zostaje jeszcze
 
 
 
Wprowadzenie > Najnowsze artykuły > Obrony > Co robić, gdy spotkasz niedźwiedzia?
 

Co robić, gdy spotkasz niedźwiedzia?

Będziesz uciekać? Czy zostaniesz stać jak wryty? Zachowasz spokój i wyciągniesz zza pasku swój środek do obrony? Jak zachowa się niedźwiedź? Powinieneś szybko zareagować. Jeśli jest niedźwiedź blisko, jak najszybciej zadbaj o własne bezpieczeństwo. 

Istnieje kilka zasad i instrukcji, jak należy zachować się, gdy spotkasz niedźwiedzia. Nie twierdzimy, że wszystkie będą działać w 100%, ale warto je wypróbować i być może uda Ci się uratować swoje życie.

Podstawowe zasady nocowania w namiocie

Nasz przepiękny kraj, pełen naturalnych zjawisk i interesujących miejsc, zaprasza ludzi do biwakowania. Czy ty też lubisz spędzać wolne chwile w naturze? Rozstawisz namiot i bawisz się z kolegami. W jakiej odległości rozstawisz swój namiot od ogniska? Gdzie schowasz smaczne jedzenie, które opiekłeś.

Jeśli jesteś mądry, to będziesz ostrożny. Z pewnością powinieneś zadbać o swoją bezpieczność i zminimalizować ryzyko niespodziewanej wizyty kudłacza w twoim namiocie.

Pamiętaj o tym, żeby swój namiot zawsze rozstawić poza drogami zwierzęcymi. Wszędzie, gdzie są widoczne ślady zwierząt lub ścieżek spacerowych w trawie, ew. krzakach, zdecydowanie nie rozstawiaj swojego namiotu! To tak, jakbyś zaparkował w środku autostrady. Rozejrzyj się czy w pobliżu nie znajdują się maliny, jagody etc.,  ew. resztki jedzenia, które zostawili tutaj inni turyści. Prawdopodobnie to oznacza, że to miejsce jest źródłem żywności dla zwierząt leśnych.

Czy znalazłeś odpowiednie miejsce? Następnie powinieneś przygotować tzw. „trójkątny układ“ – namiot, jedzenie i ognisko powinny znajdować się w wystarczającej odległości od siebie w kształcie trójkąta. Najpierw sprawdź kierunek wiatru i upewnij się, że zapach jedzenia i dymu z ognia nie dociera bezpośrednio w kierunku namiotu. Jedzenie najlepiej schować w stosunkowo uszczelnionym pojemniku, ew. w samochodzie. Jeśli nie masz takiej możliwości, powiesz torbę z jedzeniem jak najwyżej, np. na drzewie w wystarczającej odległości od pnia drzewa. Odpowiednia wysokość zniechęci niedźwiedzia. Nie zapominaj o tym, że niedźwiedzie potrafią bardzo dobrze się wspinać i zapach jedzenia ich wyjątkowo motywuje.

Aby zapobiec nieoczekiwanym wizytom, zalecamy  utrzymywać odpowiedni poziom hałasu, np. rozmawiaj, po prostu daj znać niedźwiedziowi, że jesteś. Niedźwiedź będzie wtedy chętnie przed tobą uciekał.

Spotkanie z niedźwiedziem twarzą w twarz – zamiast czekać, zacznij działać!

Jeśli pomimo dołożenia wszelkich starań i ostrożności nie unikniesz spotkania z tym pięknym, ale niebezpiecznym zwierzęciem, zawsze masz możliwość zareagować różnym sposobem. Chociaż w bardzo krótkim czasie, no masz więcej opcji. Od ciebie zależy, jak ocenisz sytuację.

Zachowaj spokój. Spokojny, niski i cichy głos nie przerazi niedźwiedzia (na odwrót unikaj krzyczeniu). Na pewno w tej sytuacji nie odwracaj się plecami i nie zacznij uciekać. Niedźwiedziowi na pewno nie uciekniesz. Lepiej powoli wycofuj się drogą, którą przyszedłeś. Nie patrz niedźwiedziowi w oczy. Jest to bardzo niebezpieczne, niedźwiedź może odczuć to jak prowokację. Zamiast tego upewnij się, że za twoimi plecami nie znajduje się ścieżka z żywnością lub bezpośrednio jakieś jedzenie. Ponieważ w tym momencie znajdowałbyś się w kierunku od niedźwiedzia do jedzenia, a więc w drodze do jego celu.

Atak można eliminować

Na ogół są dwa powody ataku niedźwiedzia – czuje się zagrożony lub tylko się broni. W tym momencie będzie najlepiej zastosować gaz przeciwko niedźwiedziom i innym dzikim zwierzętom leśnym. Zasięg gazu: 10 metrów. Zalecamy jego stosowanie przez co najmniej 6 sekund. Gaz stworzy pomiędzy tobą i niedźwiedziem osłonę o wysokiej zawartości substancji drażniącej CR. Substancja ta spowoduje pieczenie oczu i skóry oraz oddziaływa na drogi oddechowe. Powoduje również duszność i intensywny kaszel. Gaz zaczyna działać w ciągu 2 sekund od kontaktu, niedźwiedzia paraliżuje na przez co najmniej 15 minut. Jeśli nie masz gaz pod ręką, to nie prowokuj atakującego niedźwiedzia. Jak już wiele razy słyszałeś, połóż się na brzuch i udawaj, że jesteś martwy. Nie zapomnij o ochronie twarzy, szyi, głowy i brzucha.

Kiedy jeszcze może niedźwiedź zaatakować człowieka? Może uważać, że jesteś celem jego polowania. Wtedy jest sytuacja bardziej poważna, trudniej jest ukryć się lub uciec. Ponownie zalecamy zastosować gaz obronny, który w wielkim stopniu podwyższy twoje szanse. Jeśli go nie masz, szybko ukryj się, np. w samochodzie, w budynku lub na drzewie.

Zazwyczaj niedźwiedź nie szuka kontaktów w ludźmi, boi się ludzi. Gdy tylko nas zobaczy, usłyszy lub poczuje, ucieka. Jest jednak nieobliczalny i bardzo niebezpieczny ze względu na swoją silę i wielkość. Dlatego w przypadku kolizji, spróbuj zaoferować niedźwiedziowi więcej możliwości do ucieczki lub do opuszczenia strefy, w której nie czuje się komfortowo.

 
avatar

Denis

Vysplhajte na strom? ???? ???? ???? ???? Medveď tam bude skôr ako ty ktorý sa o to pokúšajú alebo ze ľahnite si na zem ???? pomohlo to jednému človeku aj to tomu co choval medvede a ostatný ktorý sa o to pokúsili už nám o tom nepovedia ????‍♂️ pekne pomaly kráčať otočený tvarou k nemu a ak pôjde za nami tak položiť na zem "čiapku, batoh tričko alebo čokoľvek co mame pri sebe môže ho to na chvíľu zdržať a tým získate čas na odidenie

...

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja