Kategorie
 
 
 
 
 
31. stycznia 2024
Legendy o paralizatorach elektrycznych

Paralizatory elektryczne to popularny środek obrony, który jest w wolnej sprzedaży w wielu (ale nie wszystkich) krajach UE bez specjalnych zezwoleń. Są one środkiem obrony kontaktowej, która powoduje, że atakujący ma skurcze mięśni, a nawet utratę przytomności pod wpływem prądu elektrycznego. Istnieją jednak fałszywe legendy na temat paralizatorów elektrycznych, które obalimy w kolejnych wierszach.

 
21. marca 2023
Co kryje się pod nazwą produkty EDC?

Być może spotkałeś się już ze skrótem EDC przy niektórych produktach, ale możesz nie wiedzieć, co on oznacza. Skrót EDC pochodzi od angielskiego wyrażenia every day carry (noszenie na co dzień). Tak więc produkty EDC to różne przedmioty, które są niewielkich rozmiarów i można je z łatwością nosić ze sobą na co dzień.

 
28. kwietnia 2022
Nowy model pałki teleskopowej marki ESP

Czeska firma ESP Products, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością od 1992 roku zajmuje się rozwojem i produkcją środków obrony, głównie sprayów łzawiących, pałek teleskopowych i kubotanów. Zajmuje się również projektowaniem różnego rodzaju akcesoriów taktycznych i sprzętu dla policji i wojska oraz innych prywatnych lub państwowych sił zbrojnych. Ich produkty znajdują się w arsenale różnych sił zbrojnych na całym świecie. Ich pałki teleskopowe już kilka razy pokonały konkurencję w testach wytrzymałościowych. V 2022 roku marka wprowadziła na rynek nowy typ długo oczekiwanej pałki teleskopowej w kilku wersjach. Zapoznajmy się z nią bliżej.

 
23. kwietnia 2021
PAŁKA TEKESKOPOWA ESP, NIE TYLKO ŚRODEK OBRONY, ALE TEŻ PRZYDATNE NARZĘDZIE

O zaletach i wadach pałki teleskopowej jako środka obrony pisaliśmy już wcześniej. Pisaliśmy również o tym, że pałki czeskiej marki ESP (Euro Security Products) uważamy za najwyższej jakości pałki teleskopowe, które zwyciężyły w różnych niezależnych testach porównawczych. Dziś jednak przyjrzymy się, jakie akcesoria sprawiają, że pałka teleskopowa ESP jest przydatną pomocą lub narzędziem. Artykuł z pewnością zainteresuje członków sił zbrojnych i służb ratowniczych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

 
04. lutego 2021
Skuteczna obrona przed atakiem? Spray obronny tzw.

Spraye obronne są znacznie tańsze niż inne środki obronne, np. pałki teleskopowe i paralizatory elektryczne. Mimo to są bardzo skuteczne w obronie w krytycznej sytuacji, a ich dużą przewagą nad pałkami i paralizatorami elektrycznymi jest to, że przy ich pomocy można bronić się na odległość, bez konieczności fizycznego kontaktu. Ponieważ na rynku istnieje niezliczona ilość różnych typów sprayów obronnych (kaserów) różnych producentów, przedstawimy Ci krótki przewodnik, jak wybrać ten najlepszy i najodpowiedniejszy. Możesz przeczytać więcej tutaj.

 
27. października 2020
Jak wybrać wysokiej jakości paralizator

Paralizatory elektryczne, obok sprayów obronnych i pałek teleskopowych, należą do najpopularniejszych środków ochrony osobistej. Jeśli nie jesteś sprawny fizycznie lub nie opanowałeś sztuk walki, odpowiednim środkiem obrony może być dla Ciebie paralizator elektryczny. Możesz przeczytać więcej o tym, jak działa paralizator, co powoduje i jak go prawidłowo wybrać.

 
09. października 2020
Najlepsze pałki teleskopowe poniżej 170 złotych

Zastanawiasz się nad zakupem pałki teleskopowej, ale nie możesz się zdecydować, który model i typ będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy? Szukasz modelu, którego cena nie przekracza 170 złotych? Przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie pięciu różnych modeli pałek teleskopowych o popularnej długości około 21" (53 cm). Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

 
12. września 2019
Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia w lesie

Uciekniesz? Czy będziesz tam stał jak poparzony? Czy zachowasz spokój i wyciągniesz swoje zbawienie zza pasa? A jak zachowa się niedźwiedź? Musisz zareagować w danym momencie. Jeśli w pobliżu znajduje się niedźwiedź, należy jak najszybciej zadbać o własne bezpieczeństwo.

 
01. października 2018

gaz-pieprzowy-cr-grizzlyNa stronach internetowych sprzedawców środków obronnych można znaleźć różne „Bear Killers” i „Bear Destroyers” (nazwy wymyślam celowo, aby nie brzmiały jak atak na określone produkty), które są opisywane jako wyjątkowo skuteczne spraye opracowane specjalnie przeciwko niedźwiedziom. Jednak te spraye zwykle zawierają substancję OC - oleoresin capsicum i w zdecydowanej większości przypadków stężenie tej substancji czynnej w takich sprayach na niedźwiedzie wynosi tylko 2%.

 
25. lipca 2016

Już sama nazwa „długopis taktyczny” przywołuje u wielu ludzi wyobrażenia o różnych Dlugopis-taktyczny-kubotanekscytujących przygodach szpiegowskich, jakby wyciętych z Jamesa Bonda. Długopisy strzelają zatrutymi strzałami, wybuchającymi kulami, trucizną etc. Czy takie długopisy naprawdę istnieją?

Niestety rzeczywistość nie jest tak egzotyczna i pełna przygód, ale długopis taktyczny świetnie sprawdzi się jako środek ochrony osobistej.

 
31. lipca 2023
Pałka teleskopowa

Czym jest pałka teleskopowa, nie trzeba tłumaczyć w skomplikowany sposób. Wiele osób nosi je przy sobie w celu obrony osobistej, stały się też elementem wyposażenia wielu osób zatrudnionych w sektorze bezpieczeństwa. Intensywne, wymagające i wielokrotne badania wykazały, że jedne z najwyższej jakości pałek produkowane są przez firmę ESP. Wyniki testów tego czeskiego produktu są wręcz niewiarygodne. W ostatnim czasie ten składany i praktyczny środek wyposażany jest w zestaw dla użytkownika, który rozszerza możliwości pałki i czyni ją środkiem wielofunkcyjnym. Z reprezentantami słowackiej firmy AFG mieliśmy możliwość zwiąć udział w badaniach konsumenckich właśnie dla tej nowości - "policyjnego zestawu taktycznego".

 
31. lipca 2023
Tarcza do zatrzymywania pojazdów policyjna

Samochód pędzi nocą przez ulice miasta. Kierowca nagle zauważa czerwone światło, które pojawiło się tuż przed nim. Miga w górę i w dół. To kontrola drogowa. Policjanci natychmiast podchodzą do zatrzymanego pojazdu, świecą latarkami do wnętrza, uważnie mu się przyglądając. W promieniu światła widzi dokładnie twarz oraz ręce kierowcy, któremu następnie kontroluje okazane dokumenty. Zdjęcie, dane osobowe, wszystko wydaje się być w porządku. Następnie sprawdza obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Latarka oświetla wnętrze otwartego bagażnika: trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, apteczka. Jeszcze kontrola przeglądu technicznego. Policjant świeci na dokumenty - również brak zastrzeżeń. Jedyne co pozostało to potwierdzenie kodu VIN - policjanci są skrupulatni. Wszystko się zgadza. Szerokiej drogi i dobrej nocy. Auto odjeżdża ciemną ulicą, a ostre światło radiowozu znika.

 
31. lipca 2023
Spraye obronne – ciekawostki

Spis treści:

  • Gaz z diodą LED, bronić się to znaczy widzieć
  • Ciemność - okoliczności niesprzyjające
  • Gazy obronne - przemyślny pomocnik
  • Gazy obronne - oświetlony przeciwnik
  • Gazy obronne w służbach porządkowych
  • Niespodziewany sukces
  • Gaz obronny Tornado
  • Gaz obronny Hurricane Flashlight
 
06. grudnia 2012

Do podstawowych rodzajów naszych produktów należą środki obrony osobistej typu:

  • gaz obronny
  • paralizator elektryczny
  • pałka teleskopowa
  • kajdanki, pałki i inne

Użycie środków obrony osobistej wobec drugiej osoby nie kończy się śmiercią ani poważnym urazem, nie dochodzi także z reguły do trwałych uszczerbków na zdrowiu. Przypadki omyłkowego lub przypadkowego użycia, a także wykorzystania niezgodnego z prawem, nie są tragiczne w skutkach dla osób uczestniczących. Posiadanie środków obrony osobistej nie jest ograniczone przepisami prawnymi. Ich zakup jest dozwolony bez ograniczeń po ukończeniu 18. roku życia.

Środki obrony osobistej i ich zalety

  • Ich waga i rozmiar są niewielkie w porównaniu z innymi środkami, co pozwala na ich bezproblemowe noszenie przy sobie, na przykład w kieszeni lub torebce.
  • Środki obrony osobistej oraz ich obsługa i sposób użycia są znacznie łatwiejsze niż uczęszczanie na długotrwające kursy samoobrony.
  • W przypadku przejęcia tych środków przez napastnika, osoba zaatakowana znajduje się w odpowiednio mniejszym niebezpieczeństwie, niż w wypadku wykorzystania do obrony np. noża.

Środki obrony osobistej i ich wady 

  • Mały zasięg paralizatorów (do 3 metrów).
  • Niższa skuteczność niż w przypadku użycia zwykłej broni, w szczególności przeciwko wyjątkowo odpornym osobnikom, lub osobom pod silnym wpływem alkoholu lub narkotyków.

Niektóre z wyżej wymienionych wad można jednak do pewnego stopnia ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiedniej taktyki i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Środki obrony osobistej i ich wybór


W podjęciu decyzji mogą być pomocne cechy produktu, jak również indywidualne preferencje użytkownika.
W przypadku wyboru konkretnego środka obrony osobistej, należy liczyć się z tym, że produkt sam w sobie nie zapewnia bezpieczeństwa. Ważnym czynnikiem wpływającym na poziom bezpieczeństwa w miejscu publicznym jest przede wszystkim wspomniana już strategia działania w sytuacji kryzysowej. Oznacza to optymalne wykorzystanie głównych zalet produktu oraz sposób użycia, który w największym stopniu eliminuje jego ewentualne wady.

Środki obrony osobistej - gaz obronny


Środki obrony osobistej - gazy obronne, tzw. łzawiące, wykorzystywane również przez policję oraz pozostałe służby porządkowe na całym świecie, należą do najobszerniejszej kategorii środków samoobrony. Ich dużą zaletą jest przystępna cena oraz rozmiar pozwalający na stałe noszenie przy sobie. Zapewnia to rzeczywistą możliwość posiadania ich zawsze pod ręką. Ich wielkość zależy od pożądanej objętości, która wpływa na stężenie uwalnianej dawki oraz na możliwą ilość powtórzeń przy użyciu w sytuacji zagrożenia. W praktyce objętość pojemnika waha się od 15 ml do 40ml, czasami dochodzi do 63ml. Nawet małe opakowanie jest wystarczające, jednak dla bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia bardziej polecane są większe objętości. W przypadku intensywnego wykorzystania, zaleca się zastąpić użyty pojemnik nowym. Oszczędność nie jest w tej sytuacji wskazana. Środki obrony osobistej oraz ich termin przydatności są określone przez producenta (zazwyczaj 2 do 3 lat, w zależności od rodzaju środka). Zalecane jest regularne zastępowanie produktu nowym, ponieważ skład chemiczny oraz uszczelka wentylu mogą z upływem czasu stracić swoje właściwości.
Zazwyczaj w skład wchodzi substancja paraliżująca, która powoduje czasowy paraliż funkcji wzroku, błony śluzowej oraz układu oddechowego. Popularne obecnie jest wykorzystywanie wyciągu z pieprzu cayenne (gatunek wyjątkowo ostrej papryki), oznaczonego jako spray OC (oleoresin capsicum), który jest niezwykle skuteczny również w przypadku wyjątkowo odpornych przeciwników. Człowiek, który znajduje się w polu rażenia, odczuwa nieznośne pieczenie oczu oraz błony śluzowej. Nawet w przypadku niewielkiej dawki substancji, występuje uczucie duszności. Działanie środka ustępuje po kilku minutach (maksymalnie w ciągu 30 minut). Środki obrony osobistej - spray typu OC występuje w dwóch podstawowych wersjach, różniących się sposobem aplikacji.

Typ "OC" (Nato-American, Anti Dog, Ko-Pepper), albo "płynna strzała"


Typ "OC" jest standardową wersją produktu. Zaletą produktu jest większe pole rażenia, dzięki czemu nie jest konieczne dokładne celowanie. Główną wadą może być występujące w skrajnych przypadkach porażenie samego użytkownika lub osób trzecich, na przykład w przypadku użycia pod wiatr lub w zamkniętej przestrzeni (środki komunikacji miejskiej itd.) Zalecaną strategią działania w przypadku wykorzystania sprayu "OC" jest ucieczka, przy czym należy rozpytać środek za siebie, bez celowania. W ten sposób napastnik znajdzie się w skażonej przestrzeni, jeżeli będzie usiłował ścigać albo zaatakować użytkownika gazu.
Typ "płynna strzała" jest pozbawiony powyższych wad. Ryzyko użycia gazu pod wiatr jest minimalne, w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wykorzystanie gazu w pomieszczeniu. Przy naciśnięciu przycisku uwalniany jest długi i intensywny strumień, który można skierować bezpośrednio na przeciwnika. Długość strumienia (w zależności od wielkości pojemnika, 2-4m) umożliwia utrzymanie większego dystansu od napastnika. Potrzebne jest jednak dokładne wycelowanie w głowę przeciwnika, konieczne jest więc stanięcie z nim twarzą w twarz, co wymaga odwagi.

Środki obrony osobistej - świadome wykorzystanie


Do wykorzystania w celu obrony koniecznej, należy pamiętać o następujących zasadach:
Środki obronne - gaz znajdujący się głęboko w torebce, nie będzie pomocny w sytuacji zagrożenia.
Jeżeli mają Państwo znaleźć się w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, należy przygotować gaz i trzymać go w ręce w kieszeni albo za plecami (tak, aby nie był widoczny, zwłaszcza wieczorem).
Skuteczność zastosowania wynika przede wszystkim z elementu zaskoczenia, dlatego nie należy grozić przeciwnikowi życiem gazu (przeciwnik może zasłonić oczy i zaatakować w ten sposób) i wybrać odpowiedni moment (np. udać próbę ucieczki, po czym odwrócić się szybko i trafić w odsłoniętą twarz przeciwnika). Po unieszkodliwieniu przeciwnika, nie należy czekać na jego reakcję, tylko oddalić się jak najszybciej z miejsca zdarzenia i z bezpiecznego miejsca zadzwonić po patrol policji. Środki obronne - gazy OC są też skuteczne w przypadku spotkania z agresywnym psem albo innym zwierzęciem. W związku z wyjątkowo czułym węchem zwierząt, użycie gazu jest bardzo skuteczne.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja