Infobar icon

WIOSENNA WYPRZEDAŻ - rabaty do 40%. Kupuj produkty teraz.

Kategorie
 
 
 
 
 

Skuteczna obrona przed atakiem? Spray obronny tzw. "kaser" pomoże Ci w krytycznej sytuacji

04. lutego 2021
Skuteczna obrona przed atakiem? Spray obronny tzw.

Spraye obronne są znacznie tańsze niż inne środki obronne, np. pałki teleskopowe i paralizatory elektryczne. Mimo to są bardzo skuteczne w obronie w krytycznej sytuacji, a ich dużą przewagą nad pałkami i paralizatorami elektrycznymi jest to, że przy ich pomocy można bronić się na odległość, bez konieczności fizycznego kontaktu. Ponieważ na rynku istnieje niezliczona ilość różnych typów sprayów obronnych (kaserów) różnych producentów, przedstawimy Ci krótki przewodnik, jak wybrać ten najlepszy i najodpowiedniejszy. Możesz przeczytać więcej tutaj.

WYBÓR WEDŁUG SUBSTANCJI CZYNNEJ

Najczęstszymi substancjami aktywnymi zawartymi w sprayach obronnych są substancje CS, OC i CP.

- CS (o-Chlorbenzylidenmalodinitrile) - jest nowocześniejszą i z natury skuteczniejszą substancją niż CN (Chloracetofeon), który był używany jako gaz łzawiący około połowy XX wieku. Użyty na napastniku powoduje podrażnienie dróg oddechowych i oczu. Ponieważ substancja ta jest mniejszym obciążeniem dla organizmu, jej działanie zaczyna się wprawdzie szybciej niż w przypadku substancji CN starszego typu, ale szybciej zanika. Substancja CS nadaje się do obrony przed atakującymi ludźmi. Popularnymi sprayami obronnymi z tym składnikiem aktywnym są spraye marki KKS GmbH i Umarex.

- OC (Oleoresin Capsicum) - to ekstrakt z wyjątkowo ostrych papryczek chili. Powoduje szybkie i silne pieczenie oczu, skóry twarzy, podrażnienie dróg oddechowych, a w niektórych przypadkach nawet uczucie wymiotów. Nadaje się również i skutecznie do obrony przed atakującymi zwierzętami. Niektórzy producenci mają tendencję do wskazywania stopnia oddziaływania na sprayach z substancją OC za pomocą tzw. jednostki pikantności (SHU). Dlatego na etykiecie sprayu możesz znaleźć „10 000 000 SHU”. Jednak zdaniem większości ekspertów jednostki te nie są zbyt niezawodne i bardziej prawdopodobne jest, że zaimponują konsumentowi dużą liczbą w milionach. Jeśli jesteś zainteresowany substancją czynną OC, zalecamy raczej skupienie się na wyborze sprayu zgodnie ze stężeniem tej substancji czynnej w nim zawartej. Najtańszą grupą sprayów z substancją OC są spraye o stężeniu do 2%, takie jak np. OC NATO AMERICAN 40 ml. Popularnym sprayem o stężeniu do 10% jest np. PERFECTA OC STOP ATTACK. Dla najbardziej wymagających oferujemy również spraye o stężeniu do 15%, takie jak np. OC POLICE JET. O tym, że substancja OC jest naprawdę bardzo skuteczna, świadczy również fakt, że w niektórych krajach jest ona całkowicie zabroniona lub jej stężenie w sprayach jest prawnie ograniczone.

- CP – jest substancją syntetyczną i wyjątkowo drażniącą. Już stężenie 0,10% odpowiada około 30% stężenia substancji czynnej OC. Efekty są w zasadzie takie same jak przy substancji OC, ale jeszcze bardziej intensywne. Więc jeśli chcesz najskuteczniejszego, co rynek ma do zaoferowania, wybierz słowacki spray obronny EXTREM POWER, który ma również swój własny duży wariant do obrony przed niedźwiedziami o nazwie EXTREME POWER GRIZZLY.

DOBÓR WEDŁUG FORMY SPRAYU OBRENNEGO

- Opryskiwacz - ta forma jest szczególnie odpowiednia, jeśli chcesz się bronić na zewnątrz, czyli na otwartej przestrzeni. Ponieważ substancja aktywna jest rozpylana na napastnika, nie jest konieczne kierowanie strumienia na twarz tak dokładnie, jak w przypadku tzw. płynnego pocisku. Przykładem opryskiwacza jest np. OC US POLICE 40 ml.

- Pocisk płynny – wręcz przeciwnie, będzie to odpowiednia forma, jeśli będziesz musiał bronić się we wnętrzach (np. kelnerka w nocnym klubie). W tym przypadku substancja czynna nie jest rozpylana, ale przesyłana strumieniem do atakującego. Uderzasz więc tylko atakującego, nie uderzasz innych osób w pomieszczeniu i nawet nie zanieczyszczasz pomieszczenia substancją aktywną jak w przypadku opryskiwacza. Wadą w porównaniu do opryskiwacza jest to, że podczas obrony trzeba zachować zimną krew i jak najlepiej celować w twarz napastnika. Przykładem pocisku płynnego jest np. PEPPER JET 40 ml.

- Żel i pianka - spraye w postaci żelu lub pianki należą do najdroższych. Celem tej formy sprayów obronnych jest zapewnienie, aby efekty sprayu utrzymywały się jak najdłużej i były jak najbardziej trudne do usunięcia. Usuwając żel lub piankę z twarzy, napastnik jeszcze bardziej wchłania substancję aktywną i rozprowadza ją w inne miejsca. Wysokiej jakości spraye w tych formach to niemieckie spraye POLICE RSG GEL i POLICE RSG FOAM.

- Wielkość sprayu – objętości sprayów obronnych zaczynają się od ok. 15 ml. Zaletą takich małych sprayów jest ich mały rozmiar, można je schować nawet w najmniejszej kieszeni. Ze względu na niskie ciśnienie w pojemniku zasięg substancji czynnej wynosi realnie tylko około 1 do 1,5 m. Dlatego dla niezawodnej obrony zalecamy wybór sprayu o pojemności co najmniej 40 ml, w którym zasięg substancji wynosi około 2 do 3 metrów.

- Duże spraye - spraye o pojemności powyżej 100 ml są bardziej odpowiednie dla sił zbrojnych do rozpraszania tłumów ludzi lub do obrony przed dużymi zwierzętami. Spraye obronne można kupić o pojemności 300 ml, 400 ml lub do 750 ml. Spraye o tak dużej objętości mają zasięg substancji czynnej do 10 m.

- Zamaskowane spraye – to takie, które są ukryte w przedmiocie imitującym np. w kształcie breloczki lub kształcie długopisu. Dzięki temu są bardzo niepozorne i kompaktowe.

- Spraye ze latarką - głowica ze spustem wyposażona jest w bardzo mocną diodę, która w ciemności jest w stanie oślepić napastnika w kilka sekund i zdezorientować go. Może też służyć jako latarka podczas wieczornego spaceru, a jednocześnie masz do dyspozycji skuteczny środek obrony. Popularnym sprayem obronnym ze latarką jest przykładowo TORNADO 40 ml.

 
avatar
Pavel Vlk

Dobrý den, našel jsem na vašich stránkách obranné spreje s účinnou látkoku "CR" např. tento:
https://www.afg-obrana.cz/obranne-spreje-cr-extrem-power-40ml/
Nikde jsem nenašel podrobnější informace o této látce, můžete mi prosím napsat nějaké specifikace této dráždivé látky?
Děkuji, Vlk

...
avatar
eshop@afg.sk

Dobrý deň, prosím, s uvedenou otázkou sa na nás obráťte prostredníctvom emailu.

...
avatar
Jana Plchová

dobrý den, mám malého pejska bišonka. venku nás napadl vlčák. rozhodla jsem se koupit si něco na obranu svou i pejska. Je lepší paralyzér nebo pepřový sprej. děkuji za radu.

...
avatar
eshop@afg.sk

Dobrý deň, odporúčam skôr sprej, máme však v ponuke aj elektrické paralyzéry so zabudovaným obranným sprejom.

...
avatar
davidbluch@seznam.cz

zapomnel heslo

...

Dołącz komentarz

...

Dodaj odpowiedź na komentarz:

... Anuluj
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja