Infobar icon

WIOSENNA WYPRZEDAŻ - rabaty do 40%. Kupuj produkty teraz.

Kategorie
 
 
 
 
 

Kusze bloczkowe

08. lipca 2020
Kusze bloczkowe

Obecnie już kusze nie są tak proste jak w przeszłości. Również w tej dziedzinie broni mechanicznych doszło do redesignu poprzez integrację nowoczesnych technologii oraz wybór wielu akcesoriów, obróbkę powierzchniową – specjalny kamuflaż lub szereg innych nowości. Porozmawiajmy o nich w następujących zdaniach.

PODSTAWOWA KLASYFIKACJA KUSZ BLOCZKOWYCH

Kusze bloczkowe przedstawiają szczyt rozwoju i charakteryzujemy je następująco:

1. Step through modele to takie, których podnóżek jednocześnie łączy ramiona i razem tworzy łęczysko, są to najpotężniejsze i najsilniejsze kusze wszechczasów, ponieważ lęczysko kuszy jesz masywne i wzmocnione solidnym kształtem podnóżka. Nadepnięcie jest  szybsze, naciągnięcie kuszy bardziej stabilne i podnóżek nie trzeba z czasem dokręcać. Podnóżek nie wystaje z profilu kuszy, a kuszy nadaje jej typowy hi-tech design, tzw. model „Step-througt“, którego nazwę można przetłumaczyć jako: „Przejście przez łęczysko“. Najpopularniejszymi przykładami takich kusz są Barnett Hyperghost 425Guillotine X i Barnett Raptor Pro STR.

2. Foot Stirrup modele to kusze bloczkowe z dodatkowym podnóżkiem, który jest zainstalowany śrubami do lęczyska lub do dolnej części przedniej części kuszy. Foot Stirrup modele to np. Ek-Archery Accelerator 410 i Blade.

3. Rewersyjne modele bloczkowe są wyjątkowe, chociaż może na pierwszy rzut oka wyglądają jakby ktoś po prostu źle je zmontował, ale jest odwrotnie, dosłownie! Łęczysko kuszy rewersyjnej jest zamontowane niby w odwrotnym kierunku ze względu na rozłożenie siły. Dzięki niekonwencjonalnemu ułożeniu ramion konstruktorzy zredukowali siłę naciągu (dr weihgt), zwykle podaną w librach Lbs, obniżyli odrzut, a jednocześnie osiągnęli stosunkowo wysoką prędkość wylotową, często podawaną przez jednostkę Fps (feet per second – stopa na sekundę).  W praktyce to oznacza, że ładowanie, ew. naciąganie cięciwy jest mniej męczące przy zachowaniu wysokiej prędkości wylotowej wystrzelonego bełtu. Piękno przeciwległych ramion jest doskonale wyważone, podczas gdy tradycyjne kusze mają środek ciężkości z przodu na łęczysku, ramiona rewersyjne rozkładają ciężar na całe ciało. Do takich modeli przynależą np. Barnett Vicious i Barnett BC Revengeance.

JAK POPRAWNIE WYBRAĆ KUSZĘ ZE WZGLĘDU NA SIŁĘ NACIĄGU?

W celu doboru kuszy należy skonsultować się ze sprzedawcą-specjalistą. Ludzie np. często mylą rzeczywistą wydajność kuszy z siłą naciągu. Wartość funtów znajduje się często w samej nazwie produktu, np. w ofercie w sklepach elektronicznych, ale im większa siła naciągu (lbs), tym większy wysiłek trzeba włożyć podczas naciągania. Wspomnieliśmy wyżej w jaki sposób działa np. tzw. kusza rewersyjna, jej wartość LBS jest podobna do wartości kusz refleksyjnych, ale prędkość lecącego bełtu w jednostkach fps jest wyższa. Średnia siła naciągu potężnych kusz bloczkowych osiąga 185 LBS. Kusze rewersyjne przy tej samej prędkości bełtu działają z siłą naciągu tylko 135 LBS. Ważny jest również parametr – długość naciągu, tzn. odległość między nienaprężoną i naprężoną cięciwą. Jeśli jesteś niższy, zalecamy bardziej kompaktową kuszę. Dostępne są kołowrotki tzw. CCD (Crank cocking device), dzięki którym jest naciąganie proszę, wygodne, ale znowu długie. Są produkowane do dokładnych modeli producenta i mogą nie być dostępne dla wszystkich modeli.

PORADY I WSKAZÓWKI NA ZAKOŃCZENIE

Nigdy nie strzelaj na próżno, może pęknąć cięciwa lub w gorszym przypadku ramiona lęczyska. Większość kusz jest wyposażona w dodatkowy bezpiecznik ADF – AntiDryFire przeciwko niechcianemu strzałowi w przypadku nie załadowanego bełtu, czyli próby strzelania na pusto.

  • ADF i pozycja bezpiecznika! Częstym błędem początkujących strzelców jest nieprawidłowa  pozycja bezpiecznika podczas naciągania cięciwy. Bezpiecznik kuszy zawsze przed naciąganiem powinien znajdować się w pozycji FIRE – czerwony znak. Po naciągnięciu i uchwyceniu cięciwy w mechanizmie bezpieczeństwa, bezpiecznik automatycznie włącza się i przechodzi do pozycji SAFE. Do strzału jest konieczne przełączenie bezpiecznika z powrotem do pozycji FIRE. UWAGA! O ile bełt nie zostaje włożony zgodnie z instrukcją obsługi oraz dostatecznie głęboko, dopóki nie zwolnisz zakończeniem bełtu zatrzasku ADF bezpiecznika, ADF bezpiecznik będzie nadal blokował spust i bronił pustemu strzałowi.
  • Jak naciągnąć potężną kuszę bez naciągacza? Jest to możliwe rękoma, ale należy uważać na rozłożenie siły naciągu i rozłożenie palców bezpośrednio obok toru szyny, w tym samym pociągać cięciwę dopóki nie zostanie uchwycona w bezpieczniku mechanizmu spustowego. Nie chwytaj cięciwę w kierunku bloczków, jest bardzo prawdopodobne, że dojdzie do zerwania.
  • Prawidłowe wykorzystanie naciągacza sprawia, że ładowanie kuszy jest szybsze, bardziej bezpieczne i płynniejsze. W opakowaniu każdej kuszy bloczkowej powinien znajdować się również naciągacz.  Każdy model kuszy ma swój własny sposób zakładania naciągacza, zwykle tuż nad kolbą. Dlatego jest ważne, aby odpowiednio dopasować naciągacz do cięciwy oraz rowki na kuszy.
  • Nigdy nie luzuj ramion na łęczysku i nie probój zamienić cięciwę lub kable. Łęczysko jest napięte i pod mocnym napięciem. Wymiana cięciwy, kabli lub ramion należy do profesjonalnego serwisu, w którym posiadają specjalne tłocznie do łuków i kusz.

Oferta kusz

 

Dołącz komentarz

...

Dodaj odpowiedź na komentarz:

... Anuluj
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja