Infobar icon

WIOSENNA WYPRZEDAŻ - rabaty do 40%. Kupuj produkty teraz.

Kategorie
 
 
 
 
 

Jak wybrać kuszę

27. maja 2020
Jak wybrać kuszę

Zastanawiasz się nad zakupem kuszy, ale nie wiesz, jak wybrać odpowiednią? Czytaj dalej, a my Ci doradzimy!

Uważa się, że ta broń mechaniczna, pierwotnie wynaleziona jako broń bojowa, jest wynalazkiem Chin, gdzie zaczęła się pojawiać w V wieku naszej ery. W Europie kusza pojawiła się około V-IV wieku naszej ery, mianowicie w greckich miejskich państwach. Podobnie jak łuk, ta broń wojenna była stopniowo zastępowana przez broń palną od XV wieku.

Obecnie kusza jest używana głównie do celów sportowych i myśliwskich, chociaż nie każdy kraj dopuszcza jej użycie do samodzielnego polowania.

Jak działa kusza?

Kusza wykorzystuje zasadę działania łuku, który umieszcza się na korpusie podobnym do pistoletu lub karabinu. Korpus jest w większości wykonany z drewna, twardego plastiku, włókna szklanego lub metalu. Kusza, w przeciwieństwie do łuku, na ogół używa krótszych bełtów. Kolejną różnicą między jedną i drugą bronią mechaniczną jest siła naciągu, która w przypadku kuszy może osiągnąć nawet 200 funtów. Broń tak potężna nie może być już naciągana gołymi rękami i jest naciągana za pomocą lin napinających lub wciągarek. Dlatego czas naciągania jest zwykle dłuższy niż w przypadku łuku. Najpotężniejsze kusze mają znacznie większą penetrację i zasięg bełtu.

Każdy łuk lub kusza o sile naciągu większej niż 33,7 funta (150 N) jest odbierana na Słowacji jako broń kategorii D, tzn. jako broń w wolnej sprzedaży od 18 roku życia i dlatego nie jest zabawką. Nie zapominaj też, że z tak potężnej broni N powinieneś strzelać tylko na zatwierdzonych i bezpiecznych strzelnicach.

Zgodnie z ustawą nr 274 / 2009 Dz. U. o polowaniach, w Republice Słowackiej zabrania się polowania na zwierzynę z kuszy, niezależnie od tego, czy jest się myśliwym, czy nie.

Kusze krótkie

Kusze krótkie nazywane są również kuszami pistoletowymi, ponieważ swoją konstrukcją i wymiarami przypominają pistolety. Zwykle są ładowane za pomocą prostego mechanizmu naciągania lub mechanizmu składania zwanego COBRA. Siła naciągu kusz pistoletowych waha się od około 50 funtów do około 130 funtów. Podobnie jak w przypadku łuku, system naciągania może być refleksyjny lub bloczkowy. Do niektórych modeli można zamontować również dodatkowe akcesoria taktyczne, w tym kolimator, latarkę taktyczną i wiele innych. Zaletą mniejszych kusz są ich kompaktowe i łatwe do przechowywania wymiary, tańsze bełty zamienne, mniejsza waga i szybsze ładowanie bełtów.

Kusza krótka będzie dobrym wyborem, jeśli masz ograniczone miejsce do strzelania. Efektywny zasięg celu dla kusz o sile naciągu 50-80 funtów to około 25 m, dla kusz o sile naciągu 90-130 funtów to około 40 m. Popularnymi i sprawdzonymi modelami do 80 funtów jest na przykład kusza Alligator i Hori Zone RedBack, a z mocniejszych to kusze Cobra R9 i Cobra RX. Pod koniec 2019 roku ukazała się ciekawa nowość o nazwie Cobra ADDER firmy EK ARCHERY z magazynkiem i siłą naciągu do 130 funtów.

Kusze długie

Kusze długie swoim rozmiarem i kształtem przypominają karabiny. Do ładowania zwykle konieczne jest użycie lin napinających lub wciągarek. Z tym wiąże się ich siła naciągu, która zaczyna się od 150 funtów. System napinania może być również refleksyjny lub bloczkowy, podczas gdy system bloczkowy zapewnia bełtu większą prędkość i zasięg. Nawet niektóre kusze długie można ulepszyć za pomocą akcesoriów taktycznych, takich jak kołczan na bełty, latarka taktyczna, kolimator czy luneta celownicza. Głównymi zaletami długich kusz są ich wytrzymałość oraz skuteczny zasięg, który w zależności od siły naciągu przekracza nawet 50 m.

Popularnym modelem kuszy długiej w przystępnej cenie jest model Jaguar II. Wśród najpotężniejszych kusz o sile naciągu ponad 200 funtów znajdują się wysokiej jakości i niezawodne modele producenta Barnett.

Pamiętaj o akcesoriach

W zestawie z kuszą zwykle znajdują się bełty, zazwyczaj od 3 do 5 bełtów. W przypadku łuków i kusz bełty są materiałem eksploatacyjnym i jest wysoce prawdopodobne, że pierwszy lot będzie również ostatnim, ponieważ pękną, wyginają się lub zostaną w inny sposób uszkodzone, gdy trafią w cel. Jeśli kupujesz kuszę, zalecamy zakup co najmniej 10 zapasowych bełtów.

Kolejnym ważnym akcesoriom do kusz są specjalne cele i miejsca uderzenia bełtów, które zatrzymują bełt i jednocześnie go nie uszkadzają.

Żywotność Twojej kuszy przedłuży na przykład odpowiedni futerał lub wosk do smarowania cięciwy.

 

Oferta kusz

 
avatar
Wojtek

Przyjadę niedługo po kuszę horizon Maxx lub Barnet explorer

...

Dołącz komentarz

...

Dodaj odpowiedź na komentarz:

... Anuluj
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja