Kategorie
 
 
 
 
 

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ AMUNICJĘ DO BRONI PNEUMATYCZNEJ?

27. maja 2020
JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ AMUNICJĘ DO BRONI PNEUMATYCZNEJ?

Ktoś mógłby powiedzieć, że broń pneumatyczna to po prostu śrut diabolo lub zwykły śrut. Kiedy jednak później odkrywa w sklepie stacjonarnym lub w sklepie internetowym, że istnieje już duża liczba śrutu diabolo oraz zwykłego śrutu, jest nagle zaskoczony i nie potrafi sobie wybrać. W naszym artykule postaramy się doradzić, jak dobrać odpowiednią amunicję do Twojej broni pneumatycznej.

MUSISZ ZNAĆ KALIBER SWOJEJ BRONI

Często zdarza się, zwłaszcza w sklepach stacjonarnych, że przychodzi klient i prosi o śrut do wiatrówki. Potem następuje pierwsze pytanie od sprzedawcy, jakiego kalibru śrut diabolo potrzebuje. Odpowiedź klienta jest czasem bardzo zaskakująca, ponieważ odpowiada, że ​​nie wie, że chce "zwykły śrut diabolo". Taka odpowiedź sprzedawcom broni brzmi podobnie, jakby sprzedawca na stacji benzynowej zapytał Cię, czy tankujesz benzynę czy olej napędowy, a Ty odpowiedziałeś, że nie wiesz, że to jednak „zwykłe paliwo”. Następnie sprzedawca próbuje dowiedzieć się od klienta przynajmniej nazwy i modelu broni, ale nawet to często nie prowadzi do sukcesu. Dlatego bardzo ważne jest, abyś znał kaliber swojej broni, a także nazwę i model swojej broni. Kaliber charakteryzuje średnicę śrutu diabolo i jest wyrażony w skali europejskiej (np. 4,5 mm) lub w skali anglo-amerykańskiej w dziesiątych, setnych i tysięcznych cala (np. .177). Dziś są już wiatrówki różnych kalibrów. Najpopularniejsze kalibry to 4,5 mm (.177) i 5,5 mm (.22). Inne kalibry to 5,00 mm (.20) i 6,35 (.25). Najmniej rozpowszechnione w Europie kalibry to 7,62 (.30) i 9 mm (.35).

Szczególnie w przypadku broni pneumatycznej z tzw. magazynkiem cylindrycznym trzeba też zwrócić uwagę na długość śrutu diabolo. Śrucina diabolo nie może wystawać z tego magazynku.

MUSISZ ZNAĆ WYDAJNOŚĆ SWOJEJ BRONI

Popularnie potencjał wiatrówki określany jest jako moc lub wydajność. Jednak potencjał broni pneumatycznej nie jest mierzony ani w jednostkach siły (Newton), ani w jednostkach mocy (Watt). Mierzy się go w dżulach jako tzw. energię pocisku w lufie. Dlaczego ważna jest znajomość energii broni pneumatycznej?

Istnieje wiele kalibrów śrutu diabolo, ale w ramach określonego kalibru śruciny diabolo różnią się także wagą. Nasza rekomendacja, jaką wagę śrutu diabolo kal. 4,5 mm użyć w zależności od energii wiatrówki:

  • Energia od 3 do 5 dżuli – waga od 0.20 g do 0.40 g
  • Energia od 5 do 10 dżuli – waga od 0.40 g do 0.60 g
  • Energia od 10 do 15 dżuli – waga od 0.60 g do 0.90 g
  • Energia 15 dżuli i powyżej – waga od 0.90 g i powyżej

Potraktuj naszą rekomendację jako orientacyjną, nigdzie nie jest napisane, że nie możesz załadować śrut diabolo o wadze 1,10 g do swojej wiatrówki o wydajności 15 dżuli. Jednak zdecydowanie nie polecamy eksperymentowania z tak ciężką śruciną diabolo w wiatrówce o energii pocisku np. 3,00 dżuli. W takim przypadku mogło się zdarzyć, że taka ciężka śrucina diabolo nawet nie wyleciałaby z lufy. Zawsze pamiętaj o zasadzie, że im cięższa śrucina diabolo, tym mniejsza prędkość wylotowa i mniejszy zasięg. Ale co, jeśli nie znasz energii pocisku swojej broni?

Jeśli nie możesz znaleźć tej informacji na opakowaniu wiatrówki, bezpośrednio na wiatrówce lub nie możesz zweryfikować informacji u dostawcy, w takim przypadku pozostaje Ci tylko jedno wyjście, a mianowicie pomiar energii pocisku. Albo szukasz sprzedawcy, który oferuje taką usługę, albo kupujesz urządzenie do pomiaru energii i prędkości pocisku nazwany Chrony. Energię pocisku wystrzelonego z broni można obliczyć ze wzoru (0,5 x M x V²) / 1000. M oznacza wagę pocisku w gramach, a V oznacza prędkość pocisku w m/s.

DOBÓR WEDŁUG PRZEZNACZENIA

Śrut diabiolo również musi być wybierany zgodnie z jego przeznaczeniem. Celem może być głównie rekreacyjne lub sportowe strzelanie lub strzelanie do szkodników np. szczurów. Jeśli strzelectwo jest dla Ciebie tylko okazjonalnym hobby, na pewno przydadzą Ci się śruciny diabolo w niższych cenach. Jeśli jednak jesteś doświadczonym strzelcem, który regularnie trenuje i doskonali się, będziesz potrzebował czegoś lepszego. W takim przypadku polecamy śrut diabolo od wysokiej jakości producentów, takich jak JSB lub Handler and Natterman. Jeśli szukasz śrutu diabolo myśliwskigo, koniecznie sprawdź modele śrucin diabolo, takie jak Hornet, Metalmag, Rocket i Polymag.

SPECJALNA AMUNICJA DO WIATRÓWEK

Specjalną amunicją inną niż śrut diabolo są śruty ołowiane i stalowe. Śrut ołowiany jest bardziej odpowiedni do niektórych starych, słabszych typów wiatrówek. Do nowoczesnej broni pneumatycznej polecamy stosowanie śrut diabolo. Śruty stalowe przeznaczone są głównie do pistoletów CO2 z lufą gładką bez rowkowania. Nigdy nie ładuj ołowianego śrutu do takiej broni, możesz poważnie uszkodzić broń. Dlatego zawsze używaj amunicji odpowiedniego kalibru i typu. Jeśli nie jesteś pewien wyboru, zawsze lepiej skonsultować się ze sprzedawcą.

 
avatar
Matej

Dobrý deň. Chcem sa spýtať aký je rozdiel medzi diabolkou kal. 4.5 mm a oceľovými brokmi ? Myslím to tak že ktoré strelivo z tých dvoch dokáže trebárs rozbiť dlaždicu alebo prestreliť plnú uzatvorenú plechovku na vzdialenosť Cca 8m. ... Neviem sa rozhodnúť medzi tromi vzduchovymi pištoľami ale dve sú na olovené diabolky kal.4.5mm a jedna je na oceľové broky.

...
avatar
eshop@afg.sk

Dobrý deň, na rozbíjanie dlaždíc by ste pravdepodobne potrebovali silnejšie vzduchovky. Každopádne tenká plechovka by nemal byť problém ako pre diabolku tak pre oceľový brok, samozrjeme, rozhodujúca bude aj vziadlenosť uloženia plechovky ako cieľa.

...
avatar
Radek Polách

Dobrý den, chci se zeptat, zda se ještě prodává střelivo do vzduchovky na vícenásobné použití. Vím, že jsem kdysi střílel ze vzduchovky (Slavia 630 model 77) a používali jsme k tomu střelivo s kovovou horná částí a různobarevnými "štětinami" v dolní části. Děkuji za odpověď.
Radek Polách

...
avatar
eshop@afg.sk

Dobrý deň, možno máte na mysli tzv. šípky. Tie momentálne nemáme v ponuke.

...

Dołącz komentarz

...

Dodaj odpowiedź na komentarz:

... Anuluj
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja