Kategorie
 
 
 
 
 

Zastanawiasz się nad zakupem kuszy i nie wiesz, jakie bełty do niej będą odpowiednie?

04. lipca 2023
Zastanawiasz się nad zakupem kuszy i nie wiesz, jakie bełty do niej będą odpowiednie?

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak wybrać odpowiednie bełty do ​​kuszy i ewentualnie poprawić strzelanie i celność. W przeszłości do kusz używano głównie bełtów drewnianych, które posiadały zmodyfikowane ostre groty wykonane ze stali o kształcie przypominającym kwadraty. Od tego powodu bełty do kuszy nazywano w przeszłości także quarrel – wywodzące się z języka angielskiego od słowa kwadrat. Stało się tak także dlatego, że możliwości kowalstwa w średniowieczu były ograniczone, grot, często nazywany główką, był efektowny, nieporęczny i tworzył min. 30% całego bełtu. Miał włożoną część i część do cięcia, w którą wkładano rurkę. Stosowano również płaskie lotki na końcu bełtu, które wskazywały balistykę pocisku. Ich waga była zmienna, w zależności od długości i średnicy wykonanego bełtu. Obecnie wielkość bełtu mierzy się i podaje na całym świecie za pomocą miary angielskiej, czyli w calach.

BEŁTY KARBONOWE DO KUSZY

Podobnie jak kusze przeszły modernizację, tak samo unowocześniono zostały bełty. Obecnie najczęściej używanym materiałem na bełty jest materiał wykonany w 100% z węgla. Włókna węglowe są niezwykle mocne i lekkie. Mają doskonałe właściwości konstrukcyjne, dużą wytrzymałość na rozciąganie i znajdują zastosowanie we współczesnej produkcji samochodów, elementów roboczych, w lotnictwie czy nawet w nowoczesnych ramionach kusz. Pierwsze włókno węglowe zostało wyprodukowane przez francuskiego fizyka Rogera Bacona w 1958 roku, ale zawierało tylko około 20% czystego włókna węglowego, proces produkcji został udoskonalony i dziś bez żadnych problemów cieszymy się strzelaniem z kusz z bełtami wykonanymi w 100% z węgla. Ze względu na wysoką jakość, trwałość i nieprosty proces produkcji, cena tych bełtów jest najwyższa. W przypadku wielu potężnych kusz taki bełt jest jedynym nabojem dozwolonym i określonym przez producenta ze względu na jego wytrzymałość i trwałość przy dużej prędkości.

BEŁTY DURALUMIOWE DO KUSZY

Drugim najczęściej używanym materiałem na bełty do ​​kuszy jest aluminium lub duraluminium. Takie bełty są prawdopodobnie najczęściej stosowane. Tutaj znajdziesz różne długości i marki. Najczęściej stosowane długości dla większych kusz to 16’’, 18’’, 20’’ i 22’’. Ze względu na dostępny materiał do produkcji bełty te są niedrogie, są lekkie, ale nie wytrzymują tak długo, jak bełty karbonowe. Bełty aluminiowe lub duraluminiowe nadają się do wszystkich typów kuszy, o ile pozwala na to ich konstrukcja. Przy tym materiale bełtów często można spotkać oznaczenie tubusu 2018 i 2219. Jest to typowe oznaczenie średnicy bełtu przez producenta, bełt 2018 ma średnicę ok. 7,9 mm, natomiast bełt 2219 ma średnicę ok. 8,6 mm. Grubszy bełt ma większą wagę i tym samym zmniejsza prędkość strzału.

LAMINATOWE LUB PLASTIKOWE BEŁTY DO KUSZY  

Ten rodzaj bełtów jest najliczniejszy do strzelania z podstawowych, słabszych kusz pistoletowych. Mają około 6,5‘‘ długości. Są kompatybilne z kuszami pistoletowymi i często różnią się jedynie marką, kolorem i kształtem lotek. Bełty laminatowe stosowane są również w większych kuszach refleksyjnych.

LAMINAT WĘGLOWY / LAMINAT SZKLANY

Dużą nowością jest przystępny cenowo rodzaj bełtów przeznaczony głównie do kusz pistoletowych, a mianowicie kompozyt włókien węglowych i laminatowych, tzw. miks węgiel. Te bełty są trwałe, lekkie i naprawdę niedrogie. Są przeznaczone do kusz pistoletowych i kusz o większej wydajności. Nawet bełty marki AFG Archery mają ponadstandardowe komponenty, takie jak duraluminiowy grot i głęboko klejony grot. Dostępne są również ze stalowymi grotami myśliwskimi typu Bodkin lub ze szlifowanymi ostrzami ze stali. Ich żywotność jest ponadstandardowa. Są lekko elastyczne dzięki zawartości laminatu i mocne dzięki zastosowanemu węglowi. Nie pękają przy licznych strzałach poza celem.

WYBÓR BEŁTU DO KUSZY

Przede wszystkim upewnij się, że wybrałeś odpowiedni rodzaj bełtu do ​​swojej kuszy. Nie wszystkie kusze pistoletowe są takie same, dziś mamy już w swojej kategorii nietypowe kusze, a producent produkuje dla nich specjalne bełty. Są to np. modele kusz Ek-Archery Cobra system z serii R/RX i ADDER. W seriach R9 i RX stosowane są wyłącznie bełty karbonowe o długości 7,5” i 15” i średnicy 7,5 mm.

W modelu kuszy ADDER z magazynkiem mieszczą się wyłącznie wspomniane krótsze bełty o długości 7,5", ale istnieje także możliwość wyboru bełtów myśliwskich do magazynka do kuszy ADDER.

Kolejnym nietypowym modelem kuszy ze specyficznymi bełtami są kusze niemieckiej marki FMA Engineering Supersonic. W tych małych, ale niezwykle potężnych kuszach zastosowano specjalne strzały węglowe o małej średnicy.

Jak wspomnieliśmy, do większości kusz pistoletowych można używać bełtów o średnicy 6,3-6,5‘‘. Dotyczy to również kusz austriackiej marki Steambow, modeli Stinger, które współpracują z magazynkiem. Zalecamy jednak, aby przy silniejszych ramionach 90 funtów strzelać tylko bełtami o wadze min. 10 gramów. Wynika to z wyższej energii kinetycznej broni.

JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWY BEŁT DO WIĘKSZEJ KUSZE REFLEKSYJNEJ?

Zależy to od długości szyny, jeśli planujesz używać również grotów myśliwskich. Groty te wkręca się w miejsce fabrycznych grotów i zawsze muszą wystawać przed szynę, dlatego też długość bełtu należy dobrać większą niż odległość od spustu do końca szyny. Najczęściej jednak w kuszach refleksyjnych stosuje się bełty o długości od 16’’ do 18’’. Odpowiednie są duraluminiowe, laminatowe, ale także karbonowe bełty.

Do kusz bloczkowych zalecamy stosowanie wyłącznie bełtów duraluminiowych lub karbonowych o odpowiedniej wadze min. 26 gramów. Zwróć także uwagę na wydajność swojej broni. Jeśli Twoja kusza ma wydajność 400 fps i więcej, wybieraj tylko bełty karbonowe, które mają dużą sztywność i są w stanie wytrzymać mocny strzał. Średnia długość bełtów w kuszach bloczkowych wynosi od 20‘‘ do 22‘‘. W przypadku modeli z kategorii ekstra jest to również 16''.

ELEMENTY I CZĘŚCI BEŁTU

Bełty składają się z rurki, czyli z głównego materiału, który określa jego podstawowe właściwości, takiego jak duraluminium (aluminium), węgiel itp. Grot to tylna część bełtu, która przecina cięciwę. Wkładka jest elementem pośrednim, który łączy i tłumi uderzenia grotu i tubusu bełtu. Oczywiście bełt jest wyposażony również w lotkę, czyli ster bełtu, który podczas jego lotu utrzymuje i wskazuje kierunek.

UWAGA NA GROTY!

Do kusz refleksyjnych i bloczkowych polecamy stosować najczęściej stosowane typy bełtów z grotem moon lub halfmoon, który ma kształt półksiężyca i jest typowy dla współczesnych kusz. W przeszłości stosowano również tzw. groty typu flat nock, czyli kształt grotu z płaską główką. Dziś są one rzadkie i takie groty mogą poważnie uszkodzić mechanizm spustowy kuszy, do której nie są przeznaczone. Obecnie dostępne są mniej więcej tylko bełty z grotem moon/halfmoon. Wyjątkiem są kusze specjalne, np. U. S. firmy Barnett i jej serię Hyper, w których zastosowano bełty Hyperflite z głębokim grotem.

Lotki są w zasadzie materiałem eksploatacyjnym i po odkształceniu można je po prostu przekleić na tubusie bełtu w celu uzyskania innych, lepszych, np. zgodnych z wyborem koloru. Często pomagają zidentyfikować bełt w przestrzeni. Służy do tego przykładowo tak zwana końcówka świetlna, która miga, zmienia kolor i ma wiele trybów kolorów. Dzięki temu nie zgubisz łatwo bełtu.

DOBRY GADŻET – BEŁTY WYŁADOWCZE

To nowoczesne narzędzie, dzięki któremu bezpiecznie wyładujesz kuszę. Jak zapewne zauważyłeś, po odbezpieczeniu nie pozostaje Ci nic innego jak tylko oddać strzał. A kiedy jesteś na łonie natury, w lesie i nie trafiłeś w cel, możesz sięgnąć po bełcie wyładowczym. W naszej ofercie znajdziesz takie jednorazowe, ale także trwałe bełty wyładowcze.

Aby wybrać odpowiednie bełty, poproś o poradę lub zwróć uwagę na zalecane bełty dla konkretnych kusz. Często bełt przeznaczony do konkretnej kuszy ma w nazwie jej nazwę. Podstawowym narzędziem łucznika do wyciągania bełtów z celów jest wyciągacz strzał. Spróbuj, znacznie łatwiej jest wyciągnąć tę strzałę!

 

Dołącz komentarz

...

Dodaj odpowiedź na komentarz:

... Anuluj
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja